Vilket land är världens djupaste befolkning?

Mänsklig befolkningstäthet bestäms av mängden invånare som bor inom ett visst landområde i en stad eller ett land (i allmänhet en uppdelning av antingen en kvadratkilometer eller kilometer). Befolkningstätheten kan beräknas för en stad, stad, land eller till och med för hela världen. Nedan följer en lista över de mest tätbefolkade länderna och territorierna i världen.

Länder med högsta befolkningstäthet

Macau

Macau är den mest tätbefolkade regionen i världen, med 48 003 personer per kvadratkilometer (18 534 personer per kvadratkilometer). Macao är inte ett suveränt land utan är istället en särskild administrativ region i Republiken Kina. Den har en befolkning på 650 900, varav många är jämnt fördelade i hela 44, 5 kvadratkilometer. På grund av låg födelsetal bygger Macao främst på invandring för att öka befolkningsnivåerna. Enligt befolkningsavdelningen i FN: s avdelning för ekonomiska och sociala frågor växte Macau stadsbefolkning 2, 66% mellan åren 2005 och 2010.

Monaco

Monaco, ett av världens minsta länder, är också det näst mest tätbefolkade landet i världen. Den har en befolkningstäthet på 43 830 personer per kvadratkilometer (16 923 per kvadratkilometer). Eftersom Macao är tekniskt inte ett självständigt land kan Monaco anses vara världens tätst befolkade land. Det finns 37 308 personer som bor i Monaco. Landet växer med en hastighet på 2, 25% varje år. Medan inte en medlem i Europeiska unionen spelar Monaco fortfarande en viktig roll i europeiska frågor. Monaco använder euron som valuta.

Singapore

Singapore är världens tredje tätbefolkade plats med 18.513 personer per varje kvadratkilometer. Singapore är ett land i Asien som är känt för sitt varma klimat, levande ekonomi och hög livskvalitet. Även om tanken på en hög befolkningstäthet kan komma ihåg bilder av trånga och obehagliga stadsgator, gör Singapore ett utmärkt jobb för att hantera sin befolkningsvolym, med högklassiga kollektivtrafiksystem och vertikala bostäder.

Hong Kong

Hongkong, som Macau, är en särskild administrativ region (SAR) i Kina. Hongkong är världens fjärde tätast befolkade plats med 16.444 personer per varje kvadratkilometer (6 349 personer per kvadratkilometer). Befolkningstätheten fördelas inte jämnt över Hongkong. Inom dess mest täta områden, såsom Mong Kok distrikt, svänger befolkningstätheten i Hong Kong så högt som över 120 000 personer per kvadratkilometer.

Sociala, ekonomiska och politiska effekter av en hög befolkningstäthet

Socioekonomiska förändringar kan kännas som ökning av mänsklig befolkningstäthet. Det finns också oro för att naturresurser kan bli utarmade, eftersom fler människor flyttar till ett land. Ett tätbefolkat land betyder dock inte kaotisk - många av de platser som finns på listan är också rankade bland världens bästa ställen för livskvalitet. Om organiseras effektivt kan en hög befolkningstäthet vara mycket kompatibel med en hög livskvalitet.

De flesta djupt befolkade länderna i världen

RangLand eller territoriumTäthet (Per Mile Squared)Densitet (per km kvadrat)
1Macau (Kina)48.00318.534
2Monaco43.83016.923
3Singapore18.5137148
4Hongkong (Kina)16.4446349
5Gibraltar (Förenade kungariket)11.8084559
6Vatikanstaten48611877
7Bahrain42631646
8malta34241322
9Bermuda (Storbritannien)31751226
10Sint Maarten (Nederländerna)28521101
11Maldiverna28861037
12Bangladesh28961118
13Bailiwick of Jersey2186844, 0
14Bailiwick of Guernsey2183843, 0
15Saint-Martin (Frankrike)1717663, 0