Världens mest tätbefolkade städer

Befolkningstätheten avser det genomsnittliga antalet individer som bor per kvadratkilometer eller kvadratkilometer. Världens totala areal är cirka 197.000.000 kvm mil och jordens befolkning är cirka 7, 5 miljarder. Det betyder att befolkningstätheten i världen är cirka 38 personer per kvm mil eller 14, 7 personer per kvadratkilometer. Befolkningstätheten i städer runt om i världen varierar kraftigt. Den mest tätbefolkade staden i världen är Manila, Filippinerna, där 41.515 personer bor i varje kvadratkilometer.

Världens mest tätbefolkade städer

Manila - 41.515 Människor / Sq Km

Manila är jordens mest tätbefolkade stad och Filippinerna. Manila har cirka 1, 780, 148 invånare. Staden har en befolkningstäthet på cirka 41.515 personer per kvadratkilometer. Det är den första stadgan i landet som fick autonomi den 18 juni 1949. Miguel Legazpi grundade staden Manila den 24 juni 1571. Manila är den mest folkeriga staden i Filippinerna och en av de mest befolkade i Sydostasien.

Mumbai - 28, 508 / Sq Km

Mumbai är huvudstaden i delstaten Maharashtra, Indien och en stor stad med över 12.478.447 invånare. Befolkningstätheten i Mumbai är cirka 28 508 individer per kvadratkilometer. Mumbai Metropolitan-regionen, som består av Mumbai och många satellitstäder, är det näst populäraste indiska storstadsområdet. Staden har det högsta antalet miljonärer och miljonärer i Indien.

Dhaka - 28, 410 / Sq Km

Dhaka är Bangladeshs största och huvudstad med en befolkning på cirka 8, 523, 137 personer. Det är den mest tätbefolkade staden i Bangladesh med cirka 28.410 personer som bor i en kvadratkilometer. Det är landets kulturella, ekonomiska och politiska centrum. Dhaka är den största staden bland länderna för organisation av islamiskt samarbete (OIC) och i östra Sydasien. Dhaka har en av de högsta tillväxttakten i Asien på cirka 4, 2%. Den pågående migrationen från landsbygdsområdena till staden står för över 60% av befolkningstillväxten.

Caloocan - 27, 916 / Sq Km

Caloocan är en förstklassig urbaniserad stad i Metro-Manila-regionen i Filippinerna. Caloocan är den fjärde mest folklorösa staden i landet med över 1 583 978 invånare. Det rankas andra i Filippinerna med en befolkningstäthet på cirka 27 916 individer per kvadratkilometer. Staden är uppdelad i två geografiska områden med Caloocan nord med över 998.887 invånare och Caloocan South med över 585.091 personer.

Chennai - 25.854 / Sq Km

Chennai är huvudstaden i Tamil Nadu som ligger på Coromandel kusten i Indien. Det är det största pedagogiska, ekonomiska och kulturella centrumet i södra Indien. Chennai har en befolkningstäthet på cirka 25.854 personer per kvadratkilometer. Det är en av de mest besökta städerna i Indien som lockar över 45% av de hälsoturister som kommer till Indien.

De mest djupt befolkade länderna

Asien är den mest befolkade kontinenten på jorden med en befolkningstäthet på cirka 257, 8 individer per kvadratkilometer. Nio av tio av världens tätbefolkade städer ligger i Asien. Många av världens tätst befolkade länder finns också i Asien. Europa rankar andra med Paris som den enda europeiska stadens rankning bland de tio tätaste städerna på jorden. Afrika har en befolkningstäthet på cirka 103, 7 personer per kvadratkilometer.

Världens mest tätbefolkade städer

RangstadBefolkningDensitet (per kvadratkilometer)
1Manila1.780.14841.515
2Mumbai12.478.44728.508
3Dhaka8.523.13728.410
4Caloocan1.489.04027.916
5Chennai4.681.08725.854
6Kolkata4.486.67924.252
7Kathmandu1.183.00023.923
8Subang Jaya1.683.58923.911
9paris2.265.88621.498
10Macau643.10021.224