De mest tätbefolkade städerna i Europa

Den nuvarande befolkningen i Europa står på cirka 742 miljoner människor baserat på FN: s uppskattningar, som står för 9, 9% av världens totala befolkning. Med ett totalareal på cirka 8, 5 miljoner kvadratkilometer står Europas befolkningstäthet på 87 personer per kvadratkilometer. Majoriteten av befolkningen (74%) bor i tätortsområden som städer och städer. Några av de största städerna efter befolkning i Europa är London, Istanbul, Moskva och Ankara. I motsats till den totala befolkningen som är antalet personer på en bestämd plats, är befolkningstätheten antalet personer per kvadratkilometer. Här är de mest tätbefolkade städerna i Europa

De flesta Densely Populated European Cities

Städer med över 45 000 personer per kvadratkilometer

Paris är den mest tätbefolkade staden i Europa med en befolkningstäthet på cirka 54 415 personer per kvadratkilometer. Den franska huvudstaden har ett administrativt gränsområde på 105 kvadratkilometer och en befolkning på över 2, 2 miljoner människor, vilket gör det till de största kommunerna i EU. Den näst tätbefolkade staden i Europa spanska staden L'Hospitalet de Llobregat med en befolkningstäthet på 52.535 personer per kvadratkilometer. Med en total befolkning på över 252 000 personer är L'Hospitalet Spaniens 16: e största stad. Staden täcker ett område på 4, 8 kvadratkilometer och ligger i Katalonien.

Aten är den största och huvudstaden i Grekland. Det är också en av de äldsta städerna i världen, spänner över 3400 år. Aten täcker ett område på 15, 04 kvadratkilometer och har en befolkning på över 745 000 personer. Med en befolkningstäthet på 49.560 personer per kvadratkilometer är Aten den tredje tätaste befolkningen i Europa.

Städer med 25 000 till 45 000 personer per kvadratkilometer

Barcelona är Katalonas huvudstad och den största staden med cirka 1, 6 miljoner människor. Det är EU: s sjätte mest befolkningsfulla stadsområde och den största metropolen ligger i Medelhavet. Barcelona täcker ett område på cirka 39, 4 kvadratmiljoner uppdelat i 73 stadsdelar. Det är den fjärde tätast befolkade staden i Europa med en befolkningstäthet på 41 417 personer per kvadratkilometer.

Frederiksberg är en del av Danmarks regionala huvudstad med ett område på cirka 3, 4 kvadratkilometer. Staden har en befolkning på 103 192 personer enligt folkräkningen från 2015. Med ett litet landområde och en ganska hög befolkning har Frederiksberg en befolkningstäthet på 30 720 personer per kvadratkilometer.

Lyon, Frankrike har en befolkningstäthet på 27.097 personer per kvadratkilometer, vilket gör den till den 6: e tätast befolkade staden i Europa. Staden har en total befolkning på 500.715 personer, den tredje största i Frankrike efter Paris och Marseille. Lyon täcker ett område på ca 18, 48 kvadratkilometer och är huvudsakligen bebodd av Lyonnaise.

De andra mest tätbefolkade städerna i Europa är Bilbao, Bukarest och Neapel, med en befolkningstäthet på 22 496, 21 883 respektive 21 192 personer per kvadratkilometer.

Effekter av hög befolkningstäthet

Den snabbt växande befolkningstätheten i de ovannämnda städerna i Europa är en oundviklig följd av massarbetskraftinvandring. Överbeläggningen i dessa städer har lett till flera utmaningar, inklusive brist på lämpliga bostäder. Det finns för närvarande lite eller inget utrymme för expansion i de flesta av dessa städer, vilket ytterligare sänker tillväxt och utveckling i dessa områden. Den höga befolkningstätheten har också lagt påtryckningar på några av anläggningarna, inklusive moderenheter och klassrum.

De mest tätbefolkade städerna i Europa

RangstadInvånare per kilometer kvadreradInvånare per mil kvadrerad
1paris20.90954.415
2L'Hospitalet de Llobregat20.33652.535
3Aten19.13549.560
4Barcelona15.99141.417
5Frederiksberg11.86130.720
6Lyon10.46027.095
7Bilbao868822.496
8bukarest844921.883
9neapel818321.192